Błękitna pustynia (audiobook). Rafał Molenda


Audiobook Audioteki.pl „Błękitna pustynia” jest udźwiękowionym wojennym reportażem autorstwa Rafała Molendy – dziennikarza szczecińskiego oddziału Polskiego Radia. Mówi się, że miarą jakości reportażu jest takie stosowanie słów i środków stylistycznych, żeby namalować nimi rzeczywistość tak perfekcyjnie, aby czytelnik przeniósł się w opisywane miejsce i czuł się tak jak uczestnik przedstawionych zdarzeń.

Ten audiobook czyni to bez pudła, wyrywa słuchacza z butów i wrzuca w wojskowe kamasze żołnierzy XII zmiany w Afganistanie. Bardzo łatwo się zasłuchać, bardzo trudno oderwać. Do tego wzrusza. Uważajcie więc, tego dzieła nie można słuchać „na luzie”, wymaga skupienia.

„Błękitną pustynię” przesłuchałem dwukrotnie. Za pierwszym razem ciekawiła mnie akcja. Za drugim – skupiłem się na jakości nagrania, muzyce, głosach aktorów i na efektach dźwiękowych. Dlatego śmiało piszę, że audiobooka polecam. Podwójnie.


Akcja dzieje się w okresie od grudnia 2012 do lutego 2013 roku. Wszystkie postacie i zdarzenia są autentyczne. Narratorem jest dziennikarz Radia Szczecin, który jest świadkiem i uczestnikiem zdarzeń. Słuchacz razem z nim poznaje rozterki i obawy ludzi wyjeżdżających na wojnę. Uczestniczy w obozowym życiu w bazach Ghazni, Bagram i Mazar-i Szarif w Afganistanie. Poznaje żołnierzy, którzy służyli na misji podczas XII zmiany PKW oraz Afgańczyków, którzy żyją w prowincji Ghazni.

Żródło: Radio Szczecin

„Błękitną Pustynię” autor otwiera i kończy bardzo mocnymi scenami. Początek to scena brutalnego przesłuchania przez talibów. Sceny końcowej nie zdradzę, bo wieńczy ona czterogodzinną superprodukcję.

Akcja

Dziennikarz trafia do Afganistanu, w sam środek wydarzeń, które składają się na codzienność XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Nie jest przybyszem znikąd, bo żołnierze znają go już z Polski, z ćwiczeń. Redaktor opisuje rozdział po rozdziale wszystkie aspekty wojskowego życia. Zakwaterowanie, wyposażenie, wyżywienie, kontakty z krajem, zakupy pamiątek u lokalnych sprzedawców – wszystko, czym żołnierze żyją w bazie i podczas wyjazdów. Reportaż jest fabularyzowany, więc jest to ciąg zdarzeń, a nie suchy opis. Walka o czas dostępu do komputera, z którego odbiera plik – prezent od swojej dziewczyny – w amerykańskiej kawiarence internetowej, bałwanek jako międzynarodowy celebryta – gwiazda internetu i facebooka – pies przybłęda, krówki z Polski – to takie niewielkie detale, które niesamowicie ubarwiają wojskową rzeczywistość.

Wyjazdy na patrole to nieustanna obawa przed minami, IED, zasadzkami i tym co się spotka w afgańskich osadach. Co ciekawe i wyjątkowe dla tego rodzaju reportaży autor opisuje też podejście i spojrzenie Afgańczyków na Polaków i ich misję, co będzie, gdy wyjadą z Afganistanu. Są tacy, którzy uczą się języka polskiego, bo liczą, że znajdzie się w Polsce miejsce dla nich. Niektórzy cudem ratują życie przed talibami i chcą z nimi walczyć. Jeszcze inni ryzykują swoje życie aby dostać się z dzieckiem do polskich lekarzy.

To wszystko blednie wobec śmierci dwóch polskich żołnierzy, jeden z nich ciężko ranny podczas akcji umrze po powrocie do kraju. Drugi zginie na minie pułapce. I tę ciężką atmosferę zagrożenia czujemy właściwie od pierwszych minut nagrania. Wiemy, że coś się wydarzy – tylko nie wiemy kiedy.

Atmosfera i język

Atmosferę pogłębia przejmująca muzyka oraz efekty dźwiękowe. Szczerze polecam słuchawki bądź dobre głośniki. Audiobooka słuchałem głównie właśnie na słuchawkach oraz podczas jazdy autem. Pozwoliło mi to docenić ciężką pracę przy udźwiękowieniu audiobooka. Głosy aktorów otaczają nas, rozbrzmiewają z różnych stron. Dźwięki krzyków, strzałów, komunikatów radiowych i wybuchów są realistyczne. Angielskie dialogi i wstawki nie brzmią sztucznie – choć mi brakowało odrobiny „zabrudzenia” dźwięku. Bo dźwięk jest bardzo czysty.

Język koszarowy ponoć został przez autora wygładzony, ale na całe szczęście została zachowana wiarygodność przekazu. Kto czytał inne książki o Afganistanie szybko rozpozna charakterystyczne słownictwo – „szuszaki”, kalaty, t-walle, „ajdiki”.

Obsada

Jeszcze słowo o obsadzie. Genialnym wyborem jest obsadzenie w roli głównej Roberta Więckiewicza. Prócz niego w superprodukcji Audioteki głosu użyczyli: Olga Bołądź, Łukasz Simlat, Mikołaj Roznerski, Miłogost Reczek, Jakub Gierszał, Tomasz Schudardt i Waldemar Barwiński.

A co  nagraniu na antenie Radia Szczecin mówił Robert Więckiewicz? Poczytajcie i posłuchajcie.

Premiera

Premiera audiobooka odbyła się 29 października 2014 roku w Filharmonii Szczecińskiej. Do udziału zaproszono zarówno żołnierzy – bohaterów tamtych zdarzeń, jak i weteranów. Poczytajcie ich relacje. Przeczytajcie co napisała o wrażeniach Polska Zbrojna. To ich wzruszenie i ich relacje uwiarygadniają tego audiobooka jako prawdziwy zapis tego, jak było w Afganistanie.

Zerknijcie na zapis tego wydarzenia. Zrozumiecie lepiej czym jest audiobook.

Nagrody

Rafał Molenda – autor „Błękitnej pustyni”, został laureatem konkursu MON „Srebrna Szabla 2015” – właśnie za ten reportaż.

I to nie koniec wyróżnień, bo ta superprodukcja Audioteki trafiła do ścisłego finału „Prix Europa” zwanego „Europejskim Oscarem”; komisja wybrała ją spośród 650 produkcji zgłoszonych przez telewizje, rozgłośnie radiowe i portale internetowe z całej Europy.


Dziękuję Audiotece za udostępnienie mi „Błękitnej pustyni”.

Audioteka.pl

Bookworm

... to ja. Uwielbiam czytać. Jak każdy mól książkowy. Od niedawna też uwielbiam audiobooki. "On the run" – zawsze w biegu, skacząc z tematu na temat. O bieganiu, o kotach i o motoryzacji. I tak sobie biegam, coraz dalej i dalej aż do maratonu w Wenecji i w Walencji. Rozgość się na blogu, skomentuj, skrytykuj. I do zobaczenia na biegowych trasach.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Zaniczka pisze:

    Od czasu do czasu lubię takie mocne produkcje wojenne, męskie i pozbawione cenzury. Znowu jakoś się tak zgraliśmy – u mnie też o książce na faktach.
    ps. Uwielbiam Olgę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.