„Mróz”, Marcin Ciszewski (audiobook)


Na czym polega fenomen audiobooka dobrego do biegania? Dlaczego jedne audiobooki są do biegania dobre, inne nie? Otóż przepis jest prosty, jak przepis na dobre pierogi (z którym zapoznacie się w innej części bloga):
akcja musi wciągać z siłą hektara ruchomych piasków,
– wprowadźcie wyraziste postaci, nie za dużo, ale kilka, rozpoznawalnych – żeby się nie myliły!
– zbalansowana równoległość akcji, gdy w jednym miejscu coś się dzieje, w drugim – dla umożliwienia złapania oddechu – niech jest sielsko i przyjacielsko,
– potrzebujemy jeszcze dobrego lektora o przyjemnym ale intrygującym głosie.

Wzorcowym przykładem takiego dobrego audiobooka jest „Mróz” Marcina Ciszewskiego, audiobook ten znajdziecie z zasobach Audioteki.pl, tam też możecie kupić inne, opisywane już przeze mnie audiobooki tego autora (choćby Krugera cz.1 – Szakal).

„Mróz” – zawiązanie intrygi

Niewiele jest książek, które zaczynają się „od wysokiego C”, a więc zgodnie z regułą Alfreda Hitchcocka, która głosi, że na początku ma być trzęsienie ziemi, później napięcie ma nieprzerwanie narastać. Tak jest w thrillerze Marcina Ciszewskiego.

Od pierwszych minut jesteśmy świadkami precyzyjnych przygotowań do zamachu. A później? Później autor wprowadza nas do wagonika kolejki górskiej, która gna z nieprzyzwoitą prędkością przenosząc nas pomiędzy wydarzeniami w kilku lokalizacjach.

Zimny wiatr świszcze w uszach, towarzyszy nam coraz ostrzejszy klimat, trup ściele się gęsto a my odkrywamy za kolejnymi zakrętami coraz to nowe diabelskie intrygi i powiązania.

Postaci

Są wyraziste. Przebiegły komisarz, jego najlepszy przyjaciel pełniący tu rolę „przybocznego”, młoda policjantka – wszechstronnie wyszkolona –  trzymająca wszystkich samców na dystans a jednocześnie skrywająca pewną tajemnicę, zagadkowy krakowski dodatek do ekipy dochodzeniowej oraz policjant informatyk, dla którego nie ma miejsc, do których by się nie potrafił włamać.

Są też problemy rodzinne, przyjaźnie, liczne retrospekcje pewnych wydarzeń, które są niesłychanie istotne dla postępowania głównych aktorów „Mrozu”.

Akcja

Nadkomisarz Jakub Tyszkiewicz, wraz ze swoją grupą policjantów, zostaje oddelegowany do wyjaśnienia zagadkowej śmierci niepozornego meteorologa. To, co policjanci odkrywają podczas śledztwa niewiele wyjaśnia w kwestii przyczyn morderstwa, natomiast pojawia się wizja apokaliptycznego zagrożenia pogodowego, to właśnie tytułowy mróz.

Na drugim planie przygotowywane są zagadkowe roszady polityczne, wraca również zabójca z początku książki. Akcja rozkręca się, a Polska trafia pod zimny front pogodowy, który będzie idealną sposobnością na przeprowadzenie zaskakujących zmian w kraju.

Autor mistrzowsko prowadzi na pozór równoległe wątki, by je w pewnym momencie połączyć, przełożyć, przewinąć a czasem znienacka uciąć – zmierzając do spektakularnego finału.

Zakończenie wbija w fotel, tak, jest zaskakujące bo pozornie wszystko wydaje się  w pewnym momencie wiadome ale… Czy w tak skomplikowanej układance losów postaci i mozaice politycznej jest możliwy happy end? Czy da się tak szeroko rozbudowaną intrygę zamknąć w kwadrans?


„Mróz” Marcina Ciszewskiego był moim wiernym towarzyszem długich wybiegań oraz dojazdów do pracy. Delektowałem się językiem tej książki, dokładnością i ciekawością opisów, odwlekających pewne wydarzenia – bardzo ciekawy zabieg doprowadzający słuchającego na kres ekscytacji. Posłuchajcie tylko opisu psa rasy Tosa Inu, zrozumiecie co miałem na myśli.

Audiobook wieńczy wywiad z Krzysztofem Banaszykiem, czytającym i interpretującym ten audiobook w sposób absolutnie doskonały – czy to podczas dynamicznej lektury wspomnianych opisów, czy naśladującego akcent rosyjski, angielski jak i góralski. Lektor podczas nagrywania audiobooka bardzo często czyta go po  raz pierwszy – co jeszcze bardziej podnosi dramaturgię interpretacji; ja jako słuchacz niesłychanie doceniam takie zabiegi.

Całość przygotowała jak zwykle perfekcyjna Audioteka.pl, a pod poniższym linkiem możecie pobrać darmowe 1,5 godziny „Mrozu” Marcina Ciszewskiego (cały „Mróz” to 14 godzin i 19 minut świetnej rozrywki).

Audioteka.pl


 

Bookworm

... to ja. Uwielbiam czytać. Jak każdy mól książkowy. Od niedawna też uwielbiam audiobooki. "On the run" – zawsze w biegu, skacząc z tematu na temat. O bieganiu, o kotach i o motoryzacji. I tak sobie biegam, coraz dalej i dalej aż do maratonu w Wenecji i w Walencji. Rozgość się na blogu, skomentuj, skrytykuj. I do zobaczenia na biegowych trasach.

Może Ci się również spodoba

7 komentarzy

 1. Zaniczka pisze:

  Fantastyczny opis, plastyczny i porywający, muszę się tej książce przyjrzeć i jak Ania sprezentować ją mężowi.

 2. No to właśnie zafundowałeś kolejny prezent mojemu mężowi. Lubię twoje polecajki, bo mój osobisty Paweł dotychczas jest zadowolony z tego co polecasz <3

  • Bookworm pisze:

   Jejku, Ty wiesz jaka to odpowiedzialność? Z Pigoutem w kilku przypadkach trafiłem, ale w jednym niestety nie :( Wiem, że są gusta i guściki, ale zawsze jest ten dreszczyk emocji czy aby też się spodoba ;)

 3. Ooo, Ciszewskiego uwielbiam, ale „Mrozu” jeszcze nie czytałem. Może się przekonam do audiobooków :)

  • Bookworm pisze:

   Właśnie czytałem, jakoś mnie nie porwały, nie wiem – coś mi w nich nie do końca grało. A tu – choć do teraz zastanawiam się nad obsługą moździerza ze wstępu (moim zdaniem autor zapomniał o jednej bardzo istotnej rzeczy) jednak dość gładko połknąłem całość :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.