Powstanie Warszawskie. Wędrówka po walczącym mieście (audiobook)


Ten audiobook zaintrygował mnie. Od bardzo dawna interesuje mnie historia II Wojny Światowej, w tym Powstania Warszawskiego. Niecały rok temu udało mi się wreszcie >>>zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie<<<.Muzeum Powstania Warszawskiego

Promocja tej książki, połączona ze słuchowiskiem odbyła się właśnie w Muzeum, niestety nie było mi dane uczestniczyć w tej uroczystości, ale miałem bezpośrednią relację osoby, która uczestniczyła w tym wydarzeniu, była pod wielkim wrażeniem. Zarówno wydarzenia, jak i książki, którą nabyła. Długo się nie wahałem, no i wkrótce na moim koncie pojawił się kolejny audiobook z Audioteka.pl – bo tak, to właśnie Audioteka współorganizowała uroczystość.


Geneza

Ciekawa jest geneza tego audiobooka. W 2014 roku powstał film fabularny „Powstanie Warszawskie”, który został w całości zmontowany z oryginalnych kronik tamtych dni. Filmy pokolorowano, udźwiękowiono i oddano widzom 90 minutowe kinowe dzieło. Oto jego zwiastun:

Rozwińcie opis filmu, przeczytajcie jak film powstawał – jak wielką pracę włożono w jego pokolorowanie, podostrzenie – uwspółcześnienie obrazu. Film stał się ludziom bliski, bo utracił tę „odległość historyczną” która jest tak charakterystyczna dla starych, czarno-białych filmów.

Muzeum Powstania zwróciło się do Marcina Ciszewskiego z prośbą o zbeletryzowanie filmu – tak powstała książka – „Powstanie Warszawskie. Wędrówka po walczącym mieście”. A od książki do audiobooka dzielił już tylko krok…

Audiobook

Pierwszy rozdział – „Wprowadzenie” – to właśnie opis wspomnianego filmu o Powstaniu.

„Zanurzam się w atmosferę tamtych dni”…

… mówi narrator. I zabiera nas w podróż po codzienności Powstania – od jego wybuchu aż po podpisanie kapitulacji. Opisuje wydarzenia, które widzi on i które zarejestrowały taśmy operatorów kamer Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK.

W audiobooku przeniesiemy się z narratorem w czasy Powstania i usłyszymy prawdziwe relacje uczestników sierpniowych wydarzeń przeczytane przez młodych, polskich aktorów

(Audioteka.pl)

W nagraniu audiobooka wzięło udział ponad 60 aktorów. Dzięki temu uzyskano niesamowity efekt – przybliżenia słuchaczowi atmosfery tamtych dni. Gdy słyszymy tuż obok siebie głosy młodych ludzi z przejęciem opisujących radość z odzyskania niepodległości, zaczynamy rozumieć czym mogło być dla nich to wydarzenie. Entuzjazm Warszawiaków, którzy wreszcie mogli podnieść głowę z dumą, jest zaraźliwy. To nie są tak popularne „wspomnienia kombatantów”, nie. Żywe, rześkie relacje.

Powstanie warszawskie wędrówka po walczącym mieście

W kolejnych rozdziałach towarzyszymy powstańcom przy posiłkach, obserwujemy życie kulturalne, asystujemy w ślubach, jesteśmy na ćwiczeniach, w kanałach, w szpitalach. Oczekujemy na zrzuty zaopatrzenia. Oczywiście trafiamy też na pierwszą linię walk, słyszymy strzały, wybuchy i obserwujemy z ukrycia poczynania wroga.

Niestety mamy świadomość faktu, że Powstanie musi upaść i to nie ułatwia słuchania ostatnich rozdziałów audiobooka.

Przez cały czas towarzyszy nam spokojny głos narratora – Wojciecha Malajkata. W bardzo wyraźny sposób akcentuje tekst, który czyta – od razu zwracamy uwagę na cytowane relacje czy raporty, po intonacji poznajemy też, gdy powraca do relacjonowania wydarzeń. W tle słyszymy dźwięki ilustrujące akcję. Wspomniane strzały, wybuchy, marsz kanałami, maszyny drukarskie, silniki, komunikaty. Całość ilustracji dopełnia nastrojowa muzyka.


Audiobook kończy się posłowiem. Analizą historyczną i wojskową, czy mogło być inaczej, co by było gdyby zaplanowano ten zryw ostrożniej i rozsądniej Co by było gdyby wygnano Niemców ze stolicy. Myślę, że to jest pewnego rodzaju przypadłość historyków – oni dobrze wiedzą co było, potrafią łączyć ze sobą fakty i tworzyć lepsze światy alternatywne.

Ja wiem jedno – ten audiobook przeniósł mnie na prawie pięć godzin na ulice walczącej Warszawy. Dostarczył mi wielu przeżyć i całkiem nowych, nieznanych informacji o Powstaniu. Jestem pod dużym wrażeniem dla pracy autora książki, jak i twórców audiobooka. Książka nie ma aż takiej mocy i nie niesie przekazu w tak dobitny sposób jak audiobook. Czy książka by mnie aż tak wciągnęła? Pewno bym znowu omijał opisy i wyjaśnienia. W audiobooku sugestywny głos Wojciecha Malajkata tworzył bardzo plastyczną wizję wojennej Warszawy. I za każdym razem wtrącał mnie w głęboką zadumę. Co i Wam polecam.


Dziękuję Audiotece za udostępnienie mi niniejszego  audiobooka.

Audioteka pl


Bookworm

... to ja. Uwielbiam czytać. Jak każdy mól książkowy. Od niedawna też uwielbiam audiobooki. "On the run" – zawsze w biegu, skacząc z tematu na temat. O bieganiu, o kotach i o motoryzacji. I tak sobie biegam, coraz dalej i dalej aż do maratonu w Wenecji i w Walencji. Rozgość się na blogu, skomentuj, skrytykuj. I do zobaczenia na biegowych trasach.

Może Ci się również spodoba

11 komentarzy

 1. Monika Fiszer pisze:

  ja książek i filmów z wojny nie lubię oglądać. Przerażają mnie z reguły te historie, często mnie wzruszają. Jednak wiem, że powinno się czytać i oglądać, bo tak się buduję pamięć narodową i pozytywny patriotyzm. Wiedza o historii pozwala unikać błędów w przyszłości. Dlatego raz na jakiś czas coś czytam lub oglądam. Ostatnio jestem po filmie Miasto 44, którego wcześniej nie oglądałam ze względu na złe recenzje. Okazuje się, że film był niezły, a ja – jak zwykle – się popłakałam.

 2. Monika Fiszer pisze:

  ja książek i filmów z wojny nie lubię oglądać. Przerażają mnie z reguły te historie, często mnie wzruszają. Jednak wiem, że powinno się czytać i oglądać, bo tak się buduję pamięć narodową i pozytywny patriotyzm. Wiedza o historii pozwala unikać błędów w przyszłości. Dlatego raz na jakiś czas coś czytam lub oglądam. Ostatnio jestem po filmie Miasto 44, którego wcześniej nie oglądałam ze względu na złe recenzje. Okazuje się, że film był niezły, a ja – jak zwykle – się popłakałam.

 3. Dola pisze:

  Mnie przeraża temat II Wojny, oglądałam za dużo dokumentów na jej temat, co do audiobooka ja nie wiem czemu noo ale nie umiem się do nich przekonać.

 4. Wielkie dzięki za tę recenzję. Temat PW jest mi bardzo bliski, film to coś niewiarygodnego , nad audiobookiem się zastanawiałam , bo jakoś nie mieściło mi się w głowie jak można ten film zbeletryzować.. A jednak :)

  • Bookworm pisze:

   Sądząc po tym jak mnie wciągnęła historia i po tym, że tylko czyhałem kiedy znowu do audiobooka się podłączę, to jest to również kawał dobrej roboty. :)

 5. No popatrz, jestem historykom z wyksztalcenia, a akurat temat PW nie nalezy do moich ulubionych. Co innego ten okres w historii, ale tak jak ty podzielam opinie o muzeum :-) przyznaje, że relacja wyszla ci bardzo interesująco, na tyle że mimo pewnych uprzedzeń pragnę jej posłuchać :-)

  • Bookworm pisze:

   No więc właśnie, ten temat jest w gruncie rzeczy tragiczny ale ta realizacja rzuca jeszcze trochę inne światło na tamte okrutne dni. Warto posłuchać, warto spróbować zrozumieć. Dzięki :)

 6. Czuję się zachęcona. A linki do audiobooka nie działają, buuu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.