„Sekretne życie drzew”, Peter Wohlleben (audiobook)


Lubicie biegać po lesie? Każda wyprawa biegowa do lasu to wspaniała energetyczna przygoda, niezależnie od pory roku. Wielokrotnie wrzucałem na blogu galerie z leśnych wycieczek, choć rzadko sportretowanymi bohaterami były pojedyncze drzewa, zazwyczaj był to bohater zbiorowy – las. „Idę biegać do lasu” i taki mnie otaczał podczas krótszych czy dłuższych wybiegań lub podczas zawodów i tych górskich, i tych lokalnych, w moim mieście.

Zresztą poczytajcie jedną z moich relacji (https://bwotr.pl/bieganie/powrot-do-lasu/) zrozumiecie czym jest spędzenie w lesie godzinki czy dwóch.

Jednak od czasu, gdy przesłuchałem „Sekretne życie drzew” audiobook wydany przez Audiotekę autorstwa Petera Wohllebena, to żaden bieg po lesie nie jest już taki sam. Dlaczego?

Kim jest Peter Wohlleben?

Zerknijmy do niezawodnej Wikipedii:

Peter Wohlleben (ur. w 1964 w Bonn) niemiecki leśnik i popularyzator nauki. Po ukończeniu studiów w zakresie leśnictwa w Rottenburgu nad Neckarem, w 1987 roku podjął pracę jako strażnik leśny . W miarę zdobywania wiedzy o lesie, którym się opiekował, rosło jego rozczarowanie nowoczesnymi technologiami, stosowanymi w leśnictwie, z uwagi na powodowane przez nie szkody. Na co dzień, Peter Wohlleben opiekuje się lasem bukowym w gminie Hümmel, w Niemczech.

A więc autorem jest leśnik, który jak mało kto obdarzony jest zmysłem wnikliwej obserwacji. Który nie traktuje lasu przedmiotowo, jako zasobu przyszłych desek, lecz stara doszukiwać się powiązań, mechanizmów i procesów, które zachodzą podczas dziesiątek lat a może i wieków.

Sekretne życie drzew

Sam tytuł zmylił mnie. Podejrzewałem, że audiobook będzie diablo nudny. Do biegania potrzebowałem audiobooków z akcją, z pazurem, które potrafią zahaczyć, zafrapować, uczepić się niezakończonym wątkiem, dzięki czemu kolejne kilometry znikają i splatają się z treścią utworów a ja chcę więcej i więcej.

Więc jak tu słuchać audiobooka o drzewach?

Sekretne życie drzew włączyłem jadąc samochodem do pracy i tak już ten audiobook towarzyszył mi podczas siedmiu godzin i 40 minut przejazdów oraz kilku letnich wybiegań. Byłem zdziwiony i zaskoczony, bo odkrywał się przede mną świat tak bliski a równocześnie absolutnie nieznany!

Bo drzewa potrafią wiele

Człowiek to strasznie dumny gatunek. Wydaje nam się, że gdy udało się polecieć w kosmos, gdy udało się okiełznać energię jądrową, gdy wynaleziono buty biegowe z amortyzacją, to wiemy i potrafimy już wszystko. Guzik prawda! Nawet do końca nie rozumiemy jak i dlaczego funkcjonuje przyroda nas otaczająca.

Czy wiecie że drzewa:

 • porozumiewają się ze sobą? (na przykład przekazują ostrzeżenie o drapieżnikach),
 • poruszają się i mogą przemieszczać?
 • mają pamięć?
 • żyją w społecznościach wg określonych zasad?
 • opiekują się chorymi towarzyszami?
 • wpływają na zmianę mikroklimatu, ale też modulują otaczający ekosystem?
 • w procesie ewolucji radzą sobie z większością zagrożeń, również z pasożytami i szkodnikami?
 • na pozór zwykłe i często występujące drzewa (nie tylko dęby i baobaby) mogą żyć dużo dłużej niż nam się wydaje?
 • oddziałują na nastrój i zdrowie człowieka (to udowodniono) ale nie znamy bo nie odkryliśmy tych mechanizmów).

Przyznam, że wielokrotnie podczas słuchania audiobooka przewijałem rozdziały w tył, bo chciałem skupić się na zagadnieniach, których nie wysłuchałem z należytym skupieniem. Przekazywana wiedza zaskakiwała na tyle, że musiałem pewnych zdań wysłuchać raz jeszcze, aby je w pełni zrozumieć.

Lektor

Stanisław Biczysko, jako lektor tego audiobooka, nie miał prostego zadania. Przedstawianie akcji książek przygodowych, czytanie dialogów, jest moim zdaniem o niebo prostsze niż czytanie tekstu książki bez dialogów i bez akcji. Monotonia opisów nużyłaby, gdyby nie on – czyta tekst w sposób spokojny, dystyngowany, z namaszczeniem, ale mile dla ucha akcentuje pewne fragmenty. Dzięki temu zabiegowi wiedza przyswaja się łatwiej a my chwilami mamy plastyczne wrażenie przebywania w lesie i obserwacji wskazywanych przez autora faktów.


Jak zawsze Audioteka daje Wam możliwość przesłuchania  darmowego fragmentu „Sekretnego życia drzew” czytanego przez Stanisława Biczysko.

Audiobooka znajdziecie na stronie Audioteki.pl 

 

I pewne jest to, że po jego wysłuchaniu będzie on Wam dźwięczał w uszach za każdym razem, gdy spojrzycie na, tak by się wydawało, nieruchome i nieme drzewo.

Wydawałoby się, że o drzewach wiemy wszystko. A jednak nie. Ta książka odkryje przed Wami naprawdę sekretne życie drzew – istot tak nam bliskich i jednocześnie tak nieznanych. Czytałem ją nie tylko z zaciekawieniem, ale i ze wzruszeniem.”

Adam Wajrak

 

Bookworm

... to ja. Uwielbiam czytać. Jak każdy mól książkowy. Od niedawna też uwielbiam audiobooki. "On the run" – zawsze w biegu, skacząc z tematu na temat. O bieganiu, o kotach i o motoryzacji. I tak sobie biegam, coraz dalej i dalej aż do maratonu w Wenecji i w Walencji. Rozgość się na blogu, skomentuj, skrytykuj. I do zobaczenia na biegowych trasach.

Może Ci się również spodoba

15 komentarzy

 1. Ten tytuł już wpadł mi w oczy i pomyślałam, że to jest bardzo nudne. Książka o drzewach? A jednak teraz czuje się zaintrygowana i chętnie ją przeczytam.

 2. Basia / Pociąg do życia pisze:

  Słyszałam już o tej książce. :-) Słyszałam same dobre rzeczy. A Ty je potwierdzasz. :-) Czyli warto po nią sięgnąć.

 3. Słyszałam już o tej książce. :-) Słyszałam same dobre rzeczy. A Ty je potwierdzasz. :-) Czyli warto po nią sięgnąć.

 4. Zaniczka pisze:

  Miałam tego nie czytać, miałam tego nie słuchać a przez Ciebie bardzo chce :) No i co robić, nie mogę tu wchodzić ot co :)

 5. Pomysłowa pisze:

  To właśnie ciekawe, że książka o takiej tematyce może być aż tak interesująca, choć się nie zapowiada. Chyba mnie namówiłeś – wierzę w Twoje polecenia, są zawsze wyjątkowo trafne ☺

  • Bookworm pisze:

   Dziękuję Ci :) To jest taki spokojny audiobook, który jednak bardzo mocno daje do myślenia jak bardzo skomplikowany jest ekosystem lasu, jak mocno wpływa na nasze życie i jak bardzo nam się WYDAJE, że już wszystko wiemy :)

 6. Magda M pisze:

  Audiobooka nie słuchałam, ale od dawna słyszę wiele dobrych słów o tej pozycji, dlatego z pewnością po nią sięgnę!
  Myślę, że pozwoli mi ona inaczej spojrzeć na moje otoczenie :)

  Pozdrawiam!

 7. Audiobooka jeszcze nie słuchałam ale po Twoim opisie widzę, że pozycja „brzmi” zachęcająco. Człowiek żyjący w swoim świecie, swoich pewnych schematach myślowych – wypracowanych przez długie lata pojęcia nie ma, że drzewa np. mogą, jak piszesz : się przemieszczać czy opiekować chorymi towarzyszami.

  Nikt nam o tym nie powiedział, nie pamiętam – aby w szkole (skąd pochodzi nasza pierwotna a czasami jedyna wiedza na dany temat ;) ) „ktoś” przedstawił nam ten właśnie temat od takiej bardziej ludzkiej, nieszablonowej strony. Fajnie, że są osoby, które wnikliwie zajmuję się daną dziedziną i przybliżają nam wiedzę pod tym kątem.

  • Bookworm pisze:

   Ano właśnie. Są szkoły i nauczyciele, które w ramach przyrody wyprowadzają dzieci do parku czy lasu i uczą takiej prawdziwej przyrody a są i takie, w których cała wiedza płynie z podręczników.Pozostaje nam samemu to nadrobić ;)

 8. Czadowo!Mąż mi podarował „Duchowe życie zwierząt” i właśnie kończę czytać <3 jest rewelacyjna. A o drzewach też sobie kupiłam i jestem szalenie ciekawa tych wszystkich ciekawostek,które odkryje czytając tę książkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.