X jubileuszowy Bieg Barbórkowy w Rybniku

X bieg barbórkowy w Rybniku


X Bieg Barbórkowy w Rybniku był równocześnie moim pierwszym oficjalnym biegiem na 10 km. Pilnie śledziłem wszelkie informacje o zapisach, zapisałem się jako jeden z pierwszych. I oczywiście nie mogłem doczekać się samego startu.

Całe szczęście, że w biegu startował również mój dużo bardziej doświadczony kolega – znany w pewnych wtajemniczonych kręgach jako mgr inż. Anioł – dzięki któremu przetrwałem w spokoju czas przedbiegowy. Do biegu przygotowywałem się od dawna, wg planu biegowego na 55 minut. Niestety ostatnie tygodnie były dla mnie bardzo trudne, miejska niska emisja (regularnie przekroczone stężenia dopuszczalne PM10 o kilkaset procent!) prawie uniemożliwiała mi trenowanie – astma dawała się bardzo mocno we znaki. Pozostawało „zaliczanie kilometrów”. I nadzieja, że na mecie zamelduję się z czasem poniżej 1h.

Nadszedł dzień startu. W Rybniku bez problemu i błyskawicznie odebraliśmy pakiety startowe, w tym bardzo fajne koszulki. Krótka dyskusja czy zakładamy wiatrówki, czy nie. Ja, ze względu na kieszenie i akcesoria astmatyka, zostawiam wiatrówkę. Jak można się domyślać, to tylko jednemu z nas było podczas biegu zbyt ciepło :)

Na pół godziny przed startem porządnie rozgrzaliśmy się i kilka minut przed „godziną zero” ustawiliśmy się na linii startu. Ostatnie pogaduchy ze znajomymi, uśmiechy, koncentracja. Test sprzętu, słuchawki na uszach, endomondo włączone, stoper przygotowany – gotowi!

Barborka

Ruszyliśmy – początek bardzo przyjemny, rytmiczny oddech, duża grupa biegaczy coraz bardziej rozwijająca się. Trasa biegu została wytyczona w bardzo fajny sposób – początkowo głównymi ulicami, później coraz węższymi – gdy już uczestnicy biegu rozpędzą się i grupa się wydłuży. Dzięki wyraźnym oznaczeniom poszczególnych kilometrów mogłem dostosowywać swoje tempo biegu (ach ta zdolność dodawania 6.00 do 6.00 ;)). Im bardziej liczyłem, tym bardziej wychodziło mi, że będzie to 58 minut…

Chwilami łatwiej, chwilami trudniej – o dziwo to nie podbiegi dawały mi się we znaki ale niska emisja. Przebiegając obok domków jednorodzinnych miałem mocne deja vu z treningów w Pszowie – chmury śmierdzącego dymu zatykały mnie.

I tak mijał kilometr za kilometrem, wyprzedzałem i byłem wyprzedzany. Starałem się trzymać pary biegaczy z Rybnickiej Grupy Biegowej, ale na kilka kilometrów przed metą przyspieszyli na tyle, że nie miałem sił i tlenu ich gonić. Po drodze przebiegaliśmy przez Rynek – który po prostu się szybko „przewinął” przed oczami. Na trasie dogonił grupę, w której biegłem biegacz, który każdy wydech „wokalizował”.

…. yyyyojojojoj… yyyyajajajajaj… hyyyyyojejkujoj… Chwila rozmowy, nie, nic się nie dzieje „jemu tak wygodniej” i … hyyyyyyojejejjej i … raźno pobiegł do przodu… Nono, to się nazywa przyspieszenie.

Ostatnie dwa kilometry, z letargu obudziły mnie dwie biegaczki, które już rozpoczęły przyspieszanie przed finiszem. No to co, „ognia”… Przedostatni kilometr jeszcze dałem radę przyspieszyć, ostatni kończył się wyjątkowo złośliwym podbiegiem, na którym poczułem każdy niuton przyciągania ziemskiego. Wreszcie widok mety, przybicie „piątki” z kolegą, który od dziesięciu minut czekał na mnie przed metą (dzięki!), meta… Pamiątkowy medal na szyi… zdać numer startowy… nawodnić się… I … jest… Pierwszy bieg ukończony.

Finisz X bieg barbórkowy w Rybniku

Czas netto: 54:58! Więc plan treningowy zadziałał. Wg endomondo… minutę krócej. Najszybszy kilometr przebiegnięty w 5:11, najwolniejszy w 5:53. Ostatnie dwa kilometry na 5:25.

Pełne wyniki można obejrzeć tutaj. Relację z biegu można przeczytać również na stronie rybnickiego Bushido – organizatora biegu. Bieg był profesjonalnie zorganizowany, wszystko chodziło jak w zegarku.

W domu czekało na mnie niespodziewane wyróżnienie – wspaniały dyplom, który otrzymałem od synka.

Dyplom X bieg barbórkowy

Do zobaczeniu na następnym biegu :)

Bookworm

... to ja. Uwielbiam czytać. Jak każdy mól książkowy. Od niedawna też uwielbiam audiobooki. "On the run" – zawsze w biegu, skacząc z tematu na temat. O bieganiu, o kotach i o motoryzacji. I tak sobie biegam, coraz dalej i dalej aż do maratonu w Wenecji i w Walencji. Rozgość się na blogu, skomentuj, skrytykuj. I do zobaczenia na biegowych trasach.

Może Ci się również spodoba

6 komentarzy

 1. Rozczulił mnie ten dyplom, chyba zacznę jednak biegać :)

 2. Narwany pisze:

  Dla takiego dyplomu warto było pobiec :)

 3. BasiaK pisze:

  Taki dyplom oprawiłabym w ramkę – bezcenny i najważniejszy. :) To mówisz, że ten pierwszy raz nie był aż tak trudny, jak mogłoby się wydawać, że będzie? :) Ale przyznam, że nawet na zdjęciach widać, że powietrze było ciężkie. Tym bardziej jestem pełna podziwu dla Ciebie. No i jak zwykle relację przeczytałam z ogromną przyjemnością. W przerwie na kawkę. :)

  • Bookworm pisze:

   Dyplom jest bezpieczny, schowany :) Czy był trudny? Spodziewałem się, że będzie gorzej a było… Prawie tak jak się spodziewałem :) Ostatni podbieg był złośliwy, w tym roku się z nim rozliczę – jeśli dam radę :D

 1. 5 grudnia 2018

  […] tym biegu po raz piąty, choć po raz pierwszy bez Tomasza — mojego anioła stróża biegowego. W roku 2014 zadebiutowałem na tej dość trudnej trasie z wynikiem 54:58. A jak było teraz? […]

 2. 29 czerwca 2020

  […] że zostanie wymieniony na nowy. Po miesiącu oczekiwania (a tu nadchodził mój pierwszy start w X jubileuszowym biegu Barbórkowym w Rybniku) ostatecznie odzyskałem pieniądze za zakup, z ulgą żegnając się z tym wynalazkiem firmy […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.