No i nie wytrzymałem i postanowiłem napisać tekst o tym, jak skutecznie sprzedawać na OLX. Dlaczego? Bo raz, to jest fajna zabawa, dwa – wpływa na zasobność naszej kieszeni. Trzy – wciąż jeszcze niektórzy (w tym moi znajomi) mają opory przed korzystaniem z tej platformy. A cztery, to zdradzę kto wam (w razie potrzeby) pomoże przygotować ogłoszenie. Ale też podpowiem jak to ogłoszenie lepiej przygotować.

I nie jest to tekst sponsorowany

Czym jest OLX

OLX.pl to platforma kojarząca sprzedających z kupującymi, do tego zupełnie bezprowizyjna. Kojarząca ich w ramach zadanego obszaru – wg odległości czy miasta.

OLX.pl to darmowe ogłoszenia lokalne w kategoriach: Dom i Ogród, Elektronika, Moda, Zwierzęta, Dla Dzieci, Sport i Hobby, Muzyka i Edukacja, Usługi i Firmy. Szybko znajdziesz tu ciekawe ogłoszenia i łatwo skontaktujesz się z ogłoszeniodawcą. Na OLX.pl czeka na Ciebie praca biurowa, mieszkania, pokoje, samochody. Jeśli chcesz coś sprzedać – w prosty sposób dodasz bezpłatne ogłoszenia.Chcesz coś kupić – tutaj znajdziesz ciekawe okazje, taniej niż w sklepie.Sprzedawaj po sąsiedzku na OLX.pl

(info ze strony olx.pl)

Ta prosta definicja informuje o wszystkim. Sprzedać, kupić, raz, dwa – po temacie.

Dlaczego warto sprzedawać na OLX?

Bo prostota tego rozwiązania miażdży. Bo procedura sprzedaży (po założeniu konta) wygląda tak:

  1. Zrobić dobre zdjęcia przedmiotów do sprzedania.
  2. Napisać krótkie ogłoszenie, ustalić cenę
  3. Dołączyć do ogłoszenia wybrane zdjęcia.
  4. Opublikować.
  5. Odpowiedzieć na maile/telefony.
  6. Spotkać się, sprzedać/kupić.

Przedmiot przed kupnem można obejrzeć, dotknąć, przymierzyć, potargować się. Gotówka do ręki. I po kłopocie.

Bo jest to fajna zabawa

A do tego jest przyjemność związana z przygotowywaniem ogłoszenia i tą adrenaliną czy się uda sprzedać czy też nie. Plus humor, który zawsze wkrada się do korespondencji z kupującymi, co opisywałem już w pewnym tekście.

Bo da się z komórki

Tak, całe ogłoszenie można zamieścić z poziomu telefonu komórkowego I można odpisywać na pytania w aplikacji olx.

Jak skutecznie sprzedawać na OLX

A teraz kilka moich porad, bo od czasu, gdy zacząłem blogować, to okazuje się, że znacząco zwiększyła się moja skuteczność sprzedaży na OLX. Ot, na przykład udało mi się sprzedać za fajną cenę rowerek biegowy, który wydawał się (z racji ceny) niesprzedawalny.
Sprzedałem też … starą lodówkę (sprawną oczywiście, aczkolwiek leciwą). Choć raczej zanosiło się na to, że to ja będę musiał zapłacić za jej utylizację i transport.

Zrób dobre zdjęcia zadbanego (!) przedmiotu

Gdy przeglądam oferty na portalu OLX, niestety rzucają mi się w oczy zdjęcia o fatalnej jakości. Na których „coś widać”. Spora część zdjęć jest źle skadrowana, przedmiot jest fatalnie oświetlony, stoi w ciemnej komórce, w piwnicy, leży na dnie szafy, w najciemniejszym kącie garażu. Takie zdjęcie podświadomie koduje przekaz, że sprzedawca sprzedaje przykurzoną staroć w stanie agonalnym. I nie jest to wina aparatu, ale wina zwykłego hm… niemyślenia?

Obrazowo pisząc, zdjęcia wyglądają jakby ktoś robił je kalkulatorem, podczas rozpaczliwej ucieczki przed hordą rozszalałych zombie. Sam obiekt natomiast jest wykopanym z bagien reliktem spod bitwy pod Grunwaldem.

Co zrobić? Przygotować przedmiot do zdjęcia. Umyć, wyczyścić, skompletować części. Przemyśleć co i jak uwiecznić na fotce – bo do ogłoszenia możemy dołączyć darmowo aż 8 zdjęć. Następnie należy interesująco wyeksponować przedmiot.

OLX można dodać 8 zdjęć

A zdjęcie warto zrobić przy świetle słonecznym, oświetlić przedmiot reflektorkiem, ustawić na ładnym tle. Niech nie będzie rozmazane czy też „za mgłą” bo mamy brudny obiektyw smartfona.

Obróbka zdjęcia

I nie chodzi tu o fałszowanie rzeczywistości ale o zmiany kosmetyczne. Zdjęcie warto przyciąć, jeśli trzeba to doświetlić czy poprawić kontrast.

Na komputerze używam darmowego portalu PicMonkey.com. W zupełności wystarcza. Używam również portalu pixlr.com/ na którym mamy do wyboru rozbudowany edytor lub wersję „express”. Co ciekawe można ściągnąć ten program na telefon, jest bardzo intuicyjny i bardzo wygodny w obsłudze (link do sklepu Play Google).

Przygotuj zwięzły opis

Tu nie trzeba pisać dwunastozgłoskowym wierszem. Trzeba podać konkretne dane. Marka, wielkość, rozmiary – starczą dwie linijki tekstu. Przy dobrych fotkach nie trzeba niczego więcej.

Wybierz kategorię, ustal cenę

Na pewno nie sprzedajesz Świętego Graala, więc śmiało zerknij na kategorie, ceny i opisy innych osób sprzedających podobny przedmiot. Dzięki temu oszczędzisz czas na poszukiwanie interesującej kategorii, choć tu platforma OLX podpowie gdzie umieścić ogłoszenie.

Jak przygotować opis kategorii

Czas wrzucenia ogłoszenia

Opublikuj ogłoszenie w „porze oglądalności”. Jak myślisz, na które ogłoszenie ktoś szybciej odpisze, to wrzucone w niedzielę o 19.00 czy w poniedziałek o 7.30? Kupujący najczęściej mają czas przeglądać internet wieczorami i w weekendy. Wrzuć ogłoszenie właśnie wtedy, przez jakiś czas ogłoszenie będzie lepiej widoczne, jako nowe. To zwiększa szanse sprzedaży.


OLX a wysyłka za pobraniem

OLX zakłada sprzedaż lokalną, sąsiedzką. Nie ma mechanizmu chroniącego kupującego. Przy przedpłacie nie ma się żadnej gwarancji otrzymania przedmiotu (choć można poprosić o wystawienie aukcji na innym portalu). Dlatego jedyną logiczną opcją sprzedaży na odległość jest wysyłka za pobraniem. Co wymaga niestety wypełnienia druczku na poczcie. I doliczenia do ustalonej ceny kosztu przesyłki.

Tu poczta ułatwia sprawę, na druczku jest specjalna rubryka – „koszt przesyłki ponosi kupujący”. Wtedy listonosz pobierze dodatkowo od kupującego koszt przesyłki, my nie musimy przed wysyłką pracowicie obliczać jej kosztów.

Ja osobiście unikam jak ognia wysyłania pocztą za pobraniem, ale i tak na 80% przeze mnie wystawianych ogłoszeń pojawia się pytanie: „a za ile pan wyśle”. I zdarzyły się, ku mojemu zdziwieniu osoby, które potrafią mnie przekonać do wysyłki. Opieram się przed wysyłką, bo sporo czasu mnie kosztuje opakowywanie, wycieczka na pocztę, odstanie kolejki. I później jeszcze trzeba kilka dni czekać na przesłane środki na konto.

Bloger wie jak sprzedawać

I tu ciekawostka, od której zacząłem tekst. Od czasu, gdy bloguję, ze zdziwieniem zauważam, że sprzedaję przedmioty częściej i dużo szybciej niż onegdaj.

Po pierwsze wiem, że trzeba sobie zadać odrobinę trudu i przygotować ogłoszenie. Nikt przecież nie chodzi od domu do domu pytając czy nie ma ktoś może do sprzedania zimowych butów dziecięcych o rozmiarze 34, na rzepy, w kolorze granatowym lub podobnym.

Bo zwracam uwagę na to, co opisałem wcześniej – jak fotografuję przedmioty (tu się przydaje wiedza z Instagramu). Tekst ogłoszenia to często niewiele więcej niż krótkie „ćwierknięcie” na Twitterze. Więc piszę krótko i bardzo na temat. Domyślam się, kiedy potencjalny kupujący przegląda oferty, wtedy wrzucam ogłoszenie – tu działa mechanizm wyćwiczony na Facebooku.

No i najważniejsze: jestem uparty. Jeśli przedmiot nie chce się sprzedać teraz, uparcie czekam i odświeżam ogłoszenie.

Jeśli naprawdę nie masz pomysłu jak przygotować ogłoszenie na OLX, zapytaj znajomego blogera lub blogerkę jak by to zrobili. Pewno chętnie pomoże. Bo dobrze wie, jak skutecznie sprzedawać na OLX. Bo blogowanie tak naprawdę to  sprzedaż tekstu i obrazu.

Na koniec polecam garść porad dotyczących bezpiecznego sprzedawania i kupna na OLX w bardzo dowcipnym filmiku w wykonaniu T-raperów znad Wisły.

To co wkrótce wystawisz do sprzedania? 


Jeżeli spodobał Ci się ten tekst, lub jeśli masz do niego uwagi – zapraszam na fanpage bloga – zostaw komentarz, polub profil lub napisz do mnie prywatną wiadomość.

Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz tekst dalej, korzystając z poniższych ikonek.