Zabezpieczanie okien – koty


Czym grożą uchylane do góry okna, to chyba wie każdy odpowiedzialny kociarz. Internet jest pełen rozpaczliwych wpisów posiadaczy kotów, które straciły życie próbując wyskoczyć przez uchylone od góry okno.

Uchylone okno

Tak otwarte okno stanowi śmiertelną pułapkę dla kota

Zabezpieczenie okien dla kotów – moskitiery

Najczęściej zabezpieczanie okien – w przypadku otwierania całego skrzydła okna – sprowadza się do samoróbek, które w mniej lub bardziej skuteczny sposób zabezpieczają koty przed wypadnięciem. Problemem jest niestety dostęp do części, do wytrzymałej siatki oraz same zdolności (lub ich brak) do majsterkowania. Do tego obserwując na co dzień siłę niszczącą kota ma się wrażenie, że okno trzeba „uzbroić” metalową siatką. Otóż niekoniecznie.

Moskitiera, DIY

Nasze okna zabezpieczyliśmy za pomocą moskitier osadzonych w ramkach aluminiowych, w których wypełnieniem jest siatka z tworzywa sztucznego. W ten sposób zapewniamy dostęp do świeżego powietrza i uniemożliwiamy wyskoczenie kotów przez okno.

W poszukiwaniu firmy doskonałej

Założenia budowlane były następujące:
-moskitiera miała pełnić dwojaką funkcję: zatrzymywać owady oraz koty,
-miała być trwała (kilka sezonów) a jednocześnie mało widoczna.

Po wielu telefonach do okolicznych firm, długich dyskusjach (i po gruntownym przeszukaniu allegro pod kątem dostępności siatek do wolier, bo takich właśnie trzeba szukać) wybraliśmy ramki aluminiowe i siatkę z tworzywa – a więc standardowe moskitiery.

Co ciekawe, dopiero trzecia firma, z którą rozmawiałem, przyjrzała się dokładniej siatce, z której wykonuje się moskitiery. Poprzednie firmy twierdziły, że jest to moskitiera „materiałowa” i na pewno nie zatrzyma kota i że nie zamierzają czegokolwiek innego montować do ramek, niż standard.

Justroll moskitiery zabezpieczające dla kotówW przypadku ostatniej firmy Justroll właściciel przyjechał na darmowy pomiar przywożąc próbki – w tym ramkę z zamocowaną moskitierą. Przetestowaliśmy (na jego prośbę – sam był ciekaw) jej wytrzymałość za pomocą noża kuchennego. Zwykłe drapanie ostrzem i szpicem zostawiało ślady ale nie naruszało struktury siatki. Dopiero potężne dźgnięcie ostrzem przebiło ją. Wymagało to siły raczej nieosiągalnej dla kota.
Stąd decyzja o montażu moskitiery bez dodatkowej metalowej siatki (to miał być plan B na wypadek ryzyka uszkodzenia siatki).

Montaż i po montażu

(w którym bardzo, ale to BARDZO kotka Arya pomagała), skupiliśmy się na obserwacji zachowań kotów na oknie. Jak można było się spodziewać – każdorazowe otwarcie okna skutkuje pojawieniem się kociej asysty. Co ciekawe, do tej pory żadna z kotek (a minęło kilka miesięcy) nie próbowała nawet drapać czy wspinać się po moskitierze. Siedzą, patrzą i delektują się odgłosami ptaszków i owadów oraz widokiem tego, co się dzieje za oknem.

Moskitiera i kot

A teraz wyturlam śrubkę, następnie zahaczkę…

Tak więc my mamy święty spokój (i świeże powietrze), koty mają lepszy dostęp do bodźców zewnętrznych, a nade wszystko są bezpieczne. Możemy też spokojnie zapalać światło nie rezygnując z wietrzenia – przez oczka nie przechodzą nawet muszki owocówki.

Moskitierę można w prosty sposób zdemontować (przekręcenie zaczepek o ramy), umyć okna i błyskawicznie ponownie zabezpieczyć moskitierą.

zabezpieczone okna, moskitiera, koty

Przewiewnie i bezpiecznie – miau!

 

Okno zabezpieczone moskitierą dla kota

Ciekawe jak to jest zbudowane? miau!

zabezpieczenie okien moskitierą dla kota - może nawet stać i patrzeć


Koszt 1 moskitiery to ok. 90pln dla standardowego uchylnego okna (w tym bezpłatny pomiar oraz montaż gratis). Przypomnę – konstrukcja jest oparta na aluminiowej, nie plastikowej ramce – a więc może być jeszcze tańsza. Serdecznie polecam firmę Justroll, dzięki której koty zyskały „okno na świat” a my świadomość, że nasze zwierzaki są bezpieczne.

Ostatnio (lipiec 2017) ponownie skorzystaliśmy z usług pana Łukasza z JUSTROLL – okna w kolejnym mieszkaniu zostały zabezpieczone moskitierami. Zabezpieczenie działa, co widać w zmienionym zdjęciu tytułowym (kotka na balkonie ogląda konstrukcję z drugiej strony). Tyle tylko, że bardzo jej podoba się wspinanie po moskitierach, ale to już zupełnie inna historia ;)


Zabezpieczenie balkonu siatką przed wypadnięciem kotówNatomiast jak zabezpieczyć balkon siatką opisuję w odrębnym wpisie.


 

Bookworm

... to ja. Uwielbiam czytać. Jak każdy mól książkowy. Od niedawna też uwielbiam audiobooki. "On the run" – zawsze w biegu, skacząc z tematu na temat. O bieganiu, o kotach i o motoryzacji. I tak sobie biegam, coraz dalej i dalej aż do maratonu w Wenecji i w Walencji. Rozgość się na blogu, skomentuj, skrytykuj. I do zobaczenia na biegowych trasach.

Może Ci się również spodoba

11 komentarzy

 1. Krystyna F. pisze:

  Czy takie zabezpieczenie okna zda egzamin przy kocie rasy Maine Coon? I czy montujecie takie siatki na terenie całej Polski czy tylko w jakimś konkretnym rejonie?

  Pozdrawiam.

  • Bookworm pisze:

   Nie, moim zdaniem ta siatka nie wytrzyma działań Maine Coona, obawiam się że taki KOT wyjdzie, wraz z ramką :) Ale z drugiej strony czy dla tak dużego kota uchylone okno jest niebezpieczne? Są też zabezpieczenia uchylonych okien, w którymś ze sklepów widziałem – chyba zooplusie.
   A na temat montażu w Polsce nie odpowiem, proszę kontaktować się z firmą :)

 2. Aqua pisze:

  Pomysł dobry dla spokojnych kotów. Mam bengalkę , niedużą, 3,5 kg. Kot -żywioł. Zobaczyła muchę, naskoczyła z rozpędu na prawidłowo zamontowaną metalową moskitierę w ramie. Odgięły się górne klipsy, po czym pod niewielkim przecież ciężarem kota wczepionego w siatkę całość odchyliła się i wylądowała razem z bengalką na trawniku. Na szczęście nic się nie stało, ale moskitiera nie gwarantuje bezpieczeństwa a nie tylko bengale są żywiołowe.

 3. M pisze:

  Wpis dawny, ale… mam takie moskitiery. To dom z ogrodem, więc moskitiery były „od zawsze” by nie zostać zjedzonym przez komary. Moje poprzednie koty były wychodzące i potrafiły wczepić się na stojąco pazurami w moskitierę i obiema łapami za nią szarpać, robiąc przy tym charakterystyczny hałas trudny do zignorowania. Raz któryś wyrwał blaszkę i odchylił ramkę (żeby nie było -ramki są alu). Nie przeszkadzało mi to zbytnio (poza uszkodzeniami siatki), bo zwykle działo się tak gdy kot chciał wejść do domu ;)
  Inny typ mocowania moskitier mam taki, że nie ma blokujących blaszek, są zaczepy-siatkę wyjmuje się podnosząc ramkę do góry i popychając w przód. Z „wyjęciem” takiej koty sobie poradziły – wczepiwszy w nią pazury i przeciągając się to w górę to w dół. Na szczęście to wysoki parter, a na okno i tak z zewnątrz wskakiwały więc nic się nie stało. Ale to przestroga, by jednak uważać na mocowanie moskitier w ramkach :)
  Teraz mam kolejne mruczki, ale z powodu wzrostu ruchu na ulicy zdecydowaliśmy że będą niewychodzące. Mając w pamięci tamtą odgiętą ramkę, i drugą, wyjętą przez koty zdecydowałam się jednak dodatkowo na założenie siatki z zewnątrz. Oprócz moskitiery. I dodam, że z ramkami i moskitierami eksperymentowały zwykłe „dachowce”…

  • Bookworm pisze:

   Czyli to klasyczny przypadek współpracy „kociej bandy”, która potrafi wszystko – nawet otworzyć lodówkę ;)
   Z tego wynika, że tylko obserwacja pozwoli na sprawdzenie czy moskitiera jest bezpieczna dla kotów, czy nie. U nas wciąż (poza drobnymi uszkodzeniami siatki) spełnia swoją rolę, ale u nas kotki są dalekie od współpracy, no i obie są przyzwyczajone do życia w mieszkaniu.

 4. Monika Kondzior Daniłowicz pisze:

  Takie moskitiery to jest jakiś sposób na zabezpieczenie… niestety ja kotków nie mam.

 5. monotema pisze:

  Moskitiera nie zabezpiecza uchylonego okna, bo niebezpieczeństwo stanowi sama konstrukcja uchyłu, a nie możliwość wypadnięcia zwierzaka. Kotka moja usiłując wydostać się przez uchylone okno, zawisła w nim – cały tułów za oknem, głowa zaklinowana w uchylonej ramie. Na szczęście usłyszałam rozpaczliwe drapanie i kotce nic się nie stało. Całkiem niedawno wzywałam straż pożarną do kotki zaklinowanej w uchylonym oknie u sąsiadów. Niestety, większość ram okiennych montowanych w mieszkaniach to plastik, z którymi kocie pazury nie bardzo sobie radzą. Z uchyłów zatem nie korzystam. Może warto zainstalować specjalne zabezpieczenia na uchylone okna? Widziałam takie w zooplusie.

  • Bookworm pisze:

   Tak masz rację, zmienię tekst bo właśnie dlatego montowaliśmy moskitiery, żeby otwierać okna normalnie i unikać uchylania ich. Absolutnie moskitiera w żaden sposób nie chroni kotów przy uchylonych oknach. Oglądałem te zabezpieczenia w zooplusie swego czasu, raczej w domu zerojedynkowo zawsze działaliśmy – albo otwarty balkon, albo wietrzenie pomieszczeń bez kotów, nigdy uchył i koty :), nawet z zabezpieczeniami – po prostu im nie dowierzam. A moskitierom i owszem :)

 6. Kasia pisze:

  Moja kotka, zanim do mnie trafila, zabawiala poprzednich wlascicieli wyskakiwaniem przez taka moskitiere. Na szczescie mieszkali na parterze, wiec kotu krzywda sie nie stala, a moi znajomi nabrali wprwawy w wymianie siatek. :)

  • Bookworm pisze:

   U nas taki numer nie przejdzie, bo siatka jest montowana w metalowej ramie, a całość mocno trzyma się w ramie. Może Twoi znajomi mieli panterę lub Maine Coona? Takie COŚ to i z oknem wyjdzie ;)

 1. 21 sierpnia 2018

  […] zabezpieczyć okna moskitierami pisałem w odrębnym poście. Dziś czas na […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.