Perseidy okiem Kapitana Gwiezdnej Floty

Wczoraj wieczorem moja domowa młodzież, pewno na skutek bombardowania informacyjnego mediów, zażądała podania informacji, w których godzinach będą spadały gwiazdy.

Gdzieś tam okiem wcześniej przeskoczyłem po nagłówku internetowym, że gwiazdy będą się sypać z nieba od 20.00. Była 20.32. Bardzo lubię konkretne pytania, na które mogę, jako klasyczny Polak, udzielić szczegółowej (acz najczęściej wymyślonej) odpowiedzi.

Z powagą Kapitana Gwiezdnej Floty II Rangi wyjrzałem przez okno. W skupieniu przyjrzałem się sąsiadowi wyprowadzającemu psa na spacer i przeniosłem spojrzenie na syna.

Od 20.00 do 4:32

Jak się oczywiście domyślacie, gwiezdne zjawisko w podejrzany sposób nakładało się na czas przewidziany na młodzieńcze sny i odpoczynek.

Wobec powyższego, młodzież poprosiła o udostępnienie odpowiedniej platformy obserwacyjnej, bo nie zamierza spać, tylko oglądać sypiące się z nieba kamyki.

Moje podejście do zjawisk gwiezdnych jest niestety bardzo sceptyczne. Z reguły, gdy coś miałem obserwować, to gruba pokrywa chmur uniemożliwia podziwianie zaćmień księżyca czy sprzyjającej koniunkcji planet. Albo widać o tyle:

Zacmienie slonca, bwotr.pl

I tak sobie pomyślałem, że:

W XIX wieku ojciec by wygnał dziecko spać na siano do stodoły (a po drodze niech sobie niebo poogląda, ewentualnie poklęczy na grochu),

W XX wieku ojciec zapisałby się w Składnicy Harcerskiej  na listę kolejkową po zestaw Astro-Cabinet 90 (a miałem kiedyś i to obydwa, resztki jednego z nich są w szafie ale w stanie niekompletnym).

Astro Cabinet

A co zrobił w XXI wieku ojciec nawet niedoszły Kapitan Gwiezdnej Floty? Wpisał bezwzrokowo „youtube.com” + „perseidy”, znalazł filmik (1080p HD), przygasił światło, obrócił laptop w kierunku dziecka i stwierdził: „proszę”.


I co?

„Mission accomplished”.  Młody usatysfakcjonowany. „Łał”.

A skoro już temat młodzież zainteresował, to gdy tylko nadarzy się okazja, wybierzemy się na  spotkanie z miłośnikami nocnego nieba – Astrohunters.


(Z perspektywy dnia po zdarzeniu, śledząc komentarze znajomych na FB, którzy godzinami liczyli „na coś więcej niż 3” stwierdzam, że mój pomysł, nie był głupim pomysłem). To ja, Kapitan Gwiezdnej Floty pisałem. Czuwaj!


Bookworm

... to ja. Uwielbiam czytać. Jak każdy mól książkowy. Od niedawna też uwielbiam audiobooki. "On the run" – zawsze w biegu, skacząc z tematu na temat. O bieganiu, o kotach i o motoryzacji. I tak sobie biegam, coraz dalej i dalej aż do maratonu w Wenecji i w Walencji. Rozgość się na blogu, skomentuj, skrytykuj. I do zobaczenia na biegowych trasach.

Może Ci się również spodoba

12 komentarzy

 1. Uśmiałam się niesamowicie :D Mi się udało dwie zobaczyć jak samochodem jechałam, bo obok domu niestety gwiazd nie widać było wcale, o perseidach już nie wspominając :)

 2. Ja oglądałam ten piękny spektakl przy Centrum Nauki Kopernik. Bardzo fajne wrażenia i mnóstwo ludzi :)

 3. BasiaK pisze:

  U mnie, w ten właśnie wieczór z nieba spadały krople deszczu. Tak! Właśnie w ten wieczór. Cały sierpień susza, zero opadów, zero chmur, a tego dnia, nawet nie dnia, bo w dzień było pogodnie, wieczorem – deszcz.
  Jestem oburzona!!! (w zasadzie i tak bym spała, ale w związku z tym, że padało, mam na co zrzucić winę i mogę wyrazić swój bulwers) ;)
  Dziękuję za udostępnienie filmu. Ahoj Kapitanie!!! :)

 4. Hahaha genialne podsumowanie przełomu wieków :) My z mężem w amoku opieki nad Zuzą padliśmy jak czyżyki zanim gwiazdunie można było podziwiać. Ale mąż typowy Polak nazajutrz obwieścił mi, że nie mamy czego żałować bo w tym roku widoczność była kiepska :P ach jak cudownie, że nic nas nie ominęło :)

  • Bookworm pisze:

   Z gwiezdnych zjawisk, to pamiętam jak mnie nie ominęło bliskie spotkanie III stopnia z betonowym filarem na strychu. Ja zobaczyłem gwiazdy a żona miała wizję, że mnie na pogotowie odwieźć trzeba, bo broczę krwią ;)

 5. NotatkiNiki pisze:

  Nasuwa sie pytanie : co zrobi ojciec XXII wieku?
  :))

 6. Prosze, jak nasze zwyczaje zmieniaja sie z czasem, ale XXI wiek tak szybko galopuje, ze pewnie powinienes napisac w pierwszej polowie XXI wieku, kto wie co bedzie za kolejne 10 lat, technologia tak szybko idzie do przodu. Pozdrawiam serdecznie Beata

 7. Hai Le pisze:

  Ja wczoraj wypaczyłam śliczne okrągłe zero. Zaraz odpalam YT i recytuję tą listę życzeń, co mi wczoraj nie poszła. Sesese

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.