Często widzę na drodze samochody na szybie których widnieją naklejki z imieniem dziecka. Po prawej Wiktorek, po lewej Monisia. Złośliwie komentując – to chyba pomaga rodzicom w prawidłowym usadzeniu dzieci w pojeździe. Ale patrząc obiektywnie to temat nie jest zbyt wesoły. Rodzice oddają gratis i to wszystkim wokół informację o imionach dzieci. Które z natury rzeczy są ufne. Szczególnie właśnie wobec tych osób, które znają ich imiona.

Rocznie w Polsce zgłasza się ponad 4 tys. zaginięć dzieci. I ta liczba rokrocznie niestety się zwiększa.


Naklejki z imieniem dziecka – plaga

Często przechodzę pomiędzy autami – tak to jest z naszą motoryzacją, że pojazdów jest coraz więcej, miejsc do parkowania niewiele – stąd spacerując siłą rzeczy ocieramy się wręcz o parkujące wszędzie samochody.

To co mnie frapuje za każdym spacerem, to wytrwałość rodziców w oklejaniu samochodów naklejkami z imionami dzieci. Czy to taka duma rodziców z posiadania potomka o imieniu widniejącym na naklejce? Dla mnie jest to niefrasobliwość i to spora.

Ja sam niechętnie oddaję swoją prywatność. A bronię prywatności dziecka, jak ostatniego bastionu. W skład tej bronionej prywatności wchodzi również imię dziecka. Bo dobrze wiem, że osoba znająca imię jest inaczej przez dziecko traktowana.

Helena naklejka z imieniem dziecka

O Helcia, jak tam dziś dzionek mija? 

Chcecie przykładu? Proszę bardzo!

Mały przykład, gdy byłem dzieciakiem bawiłem się w grupie rówieśników przed blokiem. Raz na trawniku, innym w piaskownicy. Był kiedyś przypadek, gdy przyszedł miły starszy pan i zaczął miłą rozmowę, wypytywał gdzie kto mieszka, jak ma na imię ten chłopczyk, tamta dziewczynka, gdzie pracują rodzice. Rozmowa toczyła się gładko, równo „sypaliśmy” kto gdzie, czemu i po co.

Wiecie jak się sprawa zakończyła? Ano tak, że facet wytrwale obchodził mieszkania, podając się za znajomych ojca/matki z pracy prosząc o niewielką pożyczkę na zakup piecyka/telewizora. U moich rodziców też był! (na całe szczęście niczego nie wskórał). To były czasy realnego socjalizmu, telefonu w domu nie było, wiadomości nie było jak zweryfikować a ten człowiek był bardzo przekonujący.


Dziecko anonimowe, dzieckiem bezpieczniejszym

Jaki z tego morał?  Nie oddawajmy informacji o nas, naszych dzieciach za bezcen. To jest tak jak z włamaniem do samochodu. Najczęściej łupem złodziei trafiają takie auta, które najprościej i najszybciej skraść z parkingu. Te lepiej zabezpieczone generują dla złodzieja większe ryzyko wpadki, jeśli na nie nie ma zamówienia, złodziej je ominie.

Naklejka z imieniem – fotogaleria

Poniżej kilka przykładowych fotek. Takie zdjęcia może wykonać każdy z nas – gwarantuję Wam, że po piętnastu minutach spaceru po dowolnym parkingu, będziecie również właścicielami takowej kolekcji. Albo i większej? Zresztą nie musi to być parking. Podczas dojazdu do pracy, codziennie bym mógł poszerzać kolekcję. 15 minut – ze trzy fotki murowane.

Franek naklejka z imieniem dziecka

Dzień dobry Franku, masz pozdrowienia od pani z przedszkola!

Nawet się nie domyślacie jak często korci mnie na widok wsiadającej czy wysiadającej z auta rodziny z „otagowanymi” dziećmi, żeby zawołać i Kasię, i Kubusia, i Grzesia i Jacka również. Tak, żeby rodzice usłyszeli. I milcząco wskazać im na te nieszczęsne naklejki. Jak myślicie, zrozumieją w czym problem?


Patrząc na komentarze na Facebooku uzupełnię ten wpis o jeden link, jest to liczba o której wspomniałem na początku tekstu: w Polsce zgłasza się rocznie ponad 4 tys. zaginięć dzieci. I ta liczba daje do myślenia.


Kuba naklejka z imieniem dziecka

Cześć Kuba! Dobrze, że widzisz liczniki, gdy kieruje mama, nie?

 

Julia naklejka z imieniem dziecka

Dzień dobry Julko, jak się masz?  Fajnie się za tatusiem siedzi? 

 

Hania i Otylka naklejka z imieniem dziecka

Haniu, jak tam Otylka, chodzi grzecznie do przedszkola? 

 

Zosieńka naklejka z imieniem dziecka

Zosieńka, jak Ty pięknie wyrosłaś!

 

 

 

Filipek naklejka z imieniem dziecka

Filipku, tatuś musi być dumny z takiego fajnego chłopaka, co nie? 

 

Ale na koniec zostawiłem takie dość wesołe zdjęcie. Można i tak podejść do tematu:naklejki z imionami dzieci


Jeżeli spodobał Ci się ten tekst, lub jeśli masz do niego uwagi – zapraszam na fanpage bloga – zostaw komentarz, polub profil lub napisz do mnie prywatną wiadomość.

Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz tekst dalej, korzystając z którejś z poniższych ikonek.